Cilj ovog memoranduma je uspostavljanje jače koordinacije bankarske supervizije koja se zasniva na principima međusobne saradnje, uzajamnog povjerenja i poštivanja nezavisnosti u radu.
Jača koordinacija podrazumijeva informiranje CBBiH o aktivnostima i pitanjima bankarske supervizije s jedne, i informiranje agencija za bankarstvo o aktivnostima koje se odnose na jačanje monetarne i finansijske stabilnosti, s druge strane.
Saradnja, u skladu s ovim memorandumom, podrazumijeva razmjenu podataka i blagovremeno informiranje o bitnim pitanjima koja se odnose na poslovanje pojedinih banaka i stabilnost bankarskog sistema.
Svrha razmjene podataka i informacija je uočavanje slabosti u bankama, efikasnije identifikovanje potencijalnih rizika i blagovremeno prepoznavanje kriznih situacija, rasprava o uzrocima, zauzimanje odgovarajućih stavova te predlaganje mjera za prevazilaženje takvog stanja.
Saradnja obuhvata i objavljivanje podataka iz svojih nadležnosti, izgradnju međusobnog povjerenja, saradnju u oblasti primjene osnovnih Bazelskih principa i direktiva Evropske unije za efikasnu superviziju, rad u zajedničkim stručnim grupama, učešće u zajedničkoj edukaciji, te saradnju s drugim supervizorima.
CBBiH i agencije za bankarstvo mogu razmijeniti i druge podatke i informacije iz njihove nadležnosti, a koji su neophodni radi otklanjanja negativnih posljedica u cjelokupnom finansijskom sistemu.
Podaci i informacije bit će razmatrani na sastancima koordinacije bankarske supervizije, saopćila je Služba za odnose s javnošću CBBiH.
SASE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
BLSE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
| Fond | Dat. | Vrijed. | Prom. |
| OIF Ilirika Global | 08.02. | 2,34 | 0,14% |
| Hypo BH Equity | 01.02. | 4,94 | 0,34% |
| Eurohaus Balanced | 08.02. | 6,89 | -0,02% |
| Ilirika Moj fond | 08.02. | 8,61 | 0,09% |
| Ilirika JI Evropa | 08.02. | 260,32 | 0,08% |
| Kristal Kapital | 11.05. | 77,80 | -0,08% |
| Advantis Diamond | 11.05. | 112,18 | -0,33% |
| Mikrofin Plus | 11.05. | 127,41 | -0,27% |
*Sve vrijednosti u KM.
| Simbol | Jedinica | Vrijednost* |
| {ca} | {cud} | {cdmd} |
*Sve vrijednosti u KM.
Vjerujete li da će vlasti poduzeti odgovarajuće mjere u cilju zaustavljanja talasa poskupljenja proizvoda i usluga u BiH?