Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Bankarstvo i osiguranje

Mikrokrediti: Mamac za stotine tisuća građana BiH

Objavljeno: 29.01.2008. u 09:42
Izvor: Poslovni informator

Mikrokrediti su brz i lak način za dobivanje manjih iznosa novca, od 100 KM, sada čak i do 30.000 KM, najviše za pokretanje malog poduzetništva.

Foto: Arhiva

No, zbog visine kamatnih stopa, od 15 do čak 20 posto, nerijetko se postavlja pitanje je li posrijedi preskupo plaćen novac ili ipak pomoć pri prvim poslovnim koracima. Američki poslovni magazin Forbes ocijenio je da su bh mikrokreditne organizacije među najuspješnijima u svijetu. Inače, to su redom nevladine organizacije koje financira Svjetska banka, koje su procvat posla doživjele 1996. godine.

Činjenica je da mikrokrediti pomažu pri pokretanju biznisa, a doći do njih puno je lakše nego u bankama. Nije istina da se radi o visokim kamatnim stopama - nego baš suprotno, one su povoljnije nego u ostalim bankama kaže Alma Bijedić iz marketing službe mikrokreditne organizacije MI BOSPO, koja je 1996. isplatila prvi mikrokredit u BiH.

No, zašto su tzv. brzi krediti, unatoč visokim kamatnim stopama, doživjeli najveći procvat upravo u poslijeratnoj BiH?

Ne traže kolateral niti jamce i kredit se brzo isplaćuje, to su najčešći razlozi zašto mikrokreditne organizacije, za koje se obično poima zelenaštvo, bilježe sve više korisnika u BiH komentira mr. sc. Igor Živko, asistent na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Visoke su kamatne stope, objašnjava, zbog nemogućnost naplate u slučaju nevraćanja kredita, jer jamce mikrokrediti u većini slučajeva ne poznaju. Ipak, dok se, kako kažu ekonomisti, do sada moglo "loviti u mutnom", novim zakonom koji regulira rad mikrokreditnih organizacija u BiH one su obvezne iskazivati kamate itd.

Iako mnogi kamatnu stopu veću i od 10 posto nazivaju lihvarstvom, iz mikrokreditnih organizacija potvrđuju kako je teško promijeniti percepciju građana. No, brojka od 150.000 korisnika mikrokredita govori suprotno - percepcija postoji, no novac je potrebniji.

Ipak, obična računica pokazuje - za podignutih 5.000 KM za godinu dana vratit će se više od 6.000, za 10.000 vraćate više od 12.000 KM... Stoga će na želji bh malog poduzetnika za zaradom svakako dobro zaraditi i mikrokreditne organizacije. 

Vaši komentari
Komentiranje je jedna od privilegija registriranih korisnika. Registrirajte se ili prijavite.

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
MFGlobal.ba 20.11. 3,64 -2,27%
Hypo BH Equity 20.11. 6,24 -1,27%
Eurohaus Balanced 20.11. 8,64 -0,50%
Nimako Trend 19.11. 64,49 -2,39%
Kristal Kapital 19.11. 66,31 -0,79%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH

Da, posljedice očekujem uskoro

Da, posljedice se već osjete

Ne, ta kretanja nas neće pogoditi