Podsjetimo da je upravo rast euribora bio glavni razlog kojeg su komercijalne banke u BiH navele kada su sredinom prošle godine počele dizati kamatne stope na kredite.
„Banke se u ovom slučaju ponašaju kao naftaši koji su, kada je trebalo poskupiti gorivo, pratili cijene nafte na svjetskom tržištu, a prilikom pojeftinjenja crnog zlata pozivali su se na rafinerije od kojih nabavljaju derivate i na visinu marži“, piše Dnevni avaz. „Kod banaka je slična situacija, jer su se prilikom povećanja kamatnih stopa pozivale na visinu euribora, a danas kažu da im je, između ostalog, teže doći do novca na međunarodnom bankarskom tržištu i novih marži uvedenih za rizične zemlje, među kojima je i BiH“.
U Hypo Alpe Adria banci su kazali za Avaz da je smanjenje euribora neophodan ali ne i dovoljan uvjet za jeftinije kredite u BiH. Dodaju da su značajno porasle procjene rizika za dugoročno finansiranje u našoj zemlji, te da to znači veće marže koje u stratu anuliranju pad euribora.
Međutim, Duljko Hasić, ekonomski analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH, kaže da objašnjenje iz banaka u BiH o većoj cijeni kapitala jednostavno ne stoji, jer u situaciji sadašnjeg niskog euribora, na koji se dodaje marža banke-majke, pa i marža banke-kćerke, opet ne bi trebalo dovesti do povećanja kamatnih stopa. Hasić smatra da je u ovom slučaju „želja za velikim zaradama stranog vlasnika kapitala koji gube sve principe realnog poslovanja“.
SASE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
BLSE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
| Fond | Dat. | Vrijed. | Prom. |
| OIF Ilirika Global | 08.02. | 2,34 | 0,14% |
| Hypo BH Equity | 01.02. | 4,94 | 0,34% |
| Eurohaus Balanced | 08.02. | 6,89 | -0,02% |
| Ilirika Moj fond | 08.02. | 8,61 | 0,09% |
| Ilirika JI Evropa | 08.02. | 260,32 | 0,08% |
| Kristal Kapital | 11.05. | 77,80 | -0,08% |
| Advantis Diamond | 11.05. | 112,18 | -0,33% |
| Mikrofin Plus | 11.05. | 127,41 | -0,27% |
*Sve vrijednosti u KM.
| Simbol | Jedinica | Vrijednost* |
| {ca} | {cud} | {cdmd} |
*Sve vrijednosti u KM.
Vjerujete li da će vlasti poduzeti odgovarajuće mjere u cilju zaustavljanja talasa poskupljenja proizvoda i usluga u BiH?