Članovi Udruženja društava za lizing, zbog neusklađenosti zakona u BiH, sve više nailaze na probleme, a trenutno je najveći problem u vezi sa Zakonom o cestovnom prijevozu Federacije BiH, saopćeno je iz Udruženja.
Udruženje problem ilustrira primjerom kada firme kupuju dostavna vozila na lizing. U tom slučaju do otplate posljednje rate vozilo je u vlasništvu lizing kompanije, koja je upisana kao vlasnik u saobraćajnu dozvolu.
Problem nastaje zato što zakon nalaže da tim vozilom mora upravljati vlasnik ili radnik u firmi vlasnika vozila, u ovom slučaju lizing kuće, što je apsurdno, ističe se u saopćenju Udruženja i navodi da su tražili izmjene ovog zakona, ali taj proces traje veoma dugo, a lizing kompanije svakodnevno dobivaju kazne pošto krše ovaj zakon.
Federalno ministarstvo prometa i komunikacija pokušalo je izaći ususret lizing kućama u prijelaznom periodu do implementacije CIPS projekta, kada će ovaj problem biti riješen, ali Federalna uprava za inspekcijske poslove, na čelu s Ibrahimom Tirkom, čiji inspektori zaustavljaju ova vozila i kažnjavaju lizing kompanije, ignorira svaki pokušaj organizacije sastanka, ističe se u saopćenju.
U Udruženju navode kako je porazna činjenica da Evropski parlament, sa sjedištem u Briselu, odgovori na svaki njihov dopis, a Federalna inspekcija, sa sjedištem u Sarajevu, do sada nije odgovorila ni na jedan, navodi se u saopćenju.
Članovi Udruženja su Hypo-Alpe-Adria Leasing, Raiffeisen Leasing, VB Leasing, NLB Leasing, HVB Leasing i Euroleasing.
BiH mimo svjetske prakse
U svijetu se promovira lizing kao jedan od najpovoljnijih načina finansiranja upravo za firme, a u BiH se radi suprotno, kažnjavanjem se onemogućava rad lizing kompanija, iako su sve institucije svjesne ove apsurdne situacije, navodi se u saopćenju.
SASE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
BLSE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
| Fond | Dat. | Vrijed. | Prom. |
| MFGlobal.ba | 02.07. | 5,21 | 0,82% |
| Hypo BH Equity | 02.07. | 7,67 | 0,01% |
| Eurohaus Balanced | 02.07. | 9,56 | -0,03% |
| Nimako Trend | 02.07. | 91,80 | -0,28% |
| Kristal Kapital | 02.07. | 90,57 | -0,25% |
*Sve vrijednosti u KM.
| Simbol | Jedinica | Vrijednost* |
| {ca} | {cud} | {cdmd} |
*Sve vrijednosti u KM.
Kako komentirate stanje tržišta nakon zadnjih usvojenih reformi?