Na početku jučerašnjeg trgovanja na evropskim berzama cijene dionica osjetno su pale, jer je euforija izazvana najavom gotovinske injekcije centralnih banaka splasnula, a ulagače brinu i rekordne cijene nafte.
FTSEurofirst 300 indeks vodećih evropskih dionica pao je za 1,5 posto na 1.266 bodova. Londonski FTSE 100 i pariski CAC indeks potonuli su više od dva posto, dok je DAX indeks Frankfurtske berze pao oko 1,7 posto.
Pod najvećim je pritiskom finansijski sektor, koji je posljednjih dana rastao zahvaljujući planu Feda i još četiri centralne banke o ubrizgavanju više od 200 milijardi dolara na finansijska tržišta kako bi bila savladana kreditna kriza.
Nakon prekjučerašnjeg rasta, jučer je cijena dionica švicarskog UBS-a potonula 3,8 posto, Barclaysa 3,9, a Commerzbanka 3,3 posto.
Loše na evropske berze djeluje i strah ulagača da će rekordna cijena barela nafte od 110 dolara izazvati pad dobiti kompanija.
Na Tokijskoj berzi indeks Nikkei potonuo je 3,3 posto, na 12.433 boda, novi najniži nivo u dvije i po godine. Osim pada cijena na Wall Streetu, loše raspoloženje u Tokiju izazvao je pad kursa dolara prema japanskom jenu na najniži nivo u 12 godina, na 100,10 jena.
Stoga su, uz finansijski sektor, najviše pale cijene dionica velikih japanskih izvoznika, poput Honde, Canona i Sonyja, jer ulagači strahuju da će zbog slabog dolara pasti prihodi izvoznika na američko tržište.
SASE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
BLSE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
| Fond | Dat. | Vrijed. | Prom. |
| MFGlobal.ba | 06.10. | 4,00 | 1,07% |
| Hypo BH Equity | 06.10. | 6,65 | -0,09% |
| Eurohaus Balanced | 06.10. | 8,67 | -0,68% |
| Nimako Trend | 06.10. | 75,72 | -1,40% |
| Kristal Kapital | 06.10. | 74,97 | -1,31% |
*Sve vrijednosti u KM.
| Simbol | Jedinica | Vrijednost* |
| {ca} | {cud} | {cdmd} |
*Sve vrijednosti u KM.
Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH