Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Komentari i analize

Andrija VujanovićAndrija Vujanović

BELEX: Posle dužeg vremena indeks u plusu
09.10.2008. 15:42

 Ni jedan od ovih postupaka ne bi doveo sam od sebe do rasta cena akcija a dopunsko rešenje nije ni predloženo.
Velike panike koja je izazvana proteklih dana među stanovništvom da domaće banke nisu likvidne dovelo je do velikog  povlačenja uloga iz fondova i banaka, što se odrazilo na kretanje cena akcija. Ipak, iako određeni broj ljudi stoji u redu u bankama, stiče se utisak da  se panika smiruje. Tako su barem delovali današnji investitori na berzi.

Nakon dvanaest uzastopnih dana u padu berzanski indeksi se pozeleneli. Indeks najlikvidnijih akcija skočio je 1,83 procenata usled rasta cene akcija Energoprojekta ( +3,68 odsto), AIK banke i Agrobanke (+3,38 procenata). Opšti indeks akcija ostao je na skoro istom nivou jer se promena od 0,05 odsto u pozitivnom smeru i ne može nazvati rastom. Vrednost Belexline indeksa danas iznosi 1.567,26 indeksnih poena.
Današnja vrednost prometa akcijama iznosila je 2.49 miliona evra pri trgovanju 92 hartije, trgovanjem obveznica ostvaren je promet od 407 hiljada evra. Najtrgovanije su ponovo bile akcije AIK banke kojima je ostvaren promet od 1.14 miliona evra odnosno 46 procenata ukupnog današnjeg prometa. Veći obim trgovanja imale su akcije Energoprojekta (26.597 akcije) i Soje protein ( 15.293 akcije) kojima je trgovano za 233 odnosno 175 hiljada evra. Velika tražnja bila je i za obveznicama. Hartije duga sa dospećem 2015. godine bile su  najtrgovanije i njima je ostvaren promet od 149 hiljada evra  uz prinos od  6,74 odsto.

Veliki skok danas imale su akcije Metalca (16,61 odsto) koje su sa 434 akcije porasle na 2.212  dinara. Dvocifreni rast imale su još akcije Imleka čija vrednost je uz nešto manji obim za ovu hartiju poskupela 14,03 procenata. Danas su poyitivan smer imale još akcije Veterinarskog zavoda Subotice (+9,26 odsto), Globos osiguranja ( +8,13 procenata) i AIK banke ( 8,06 odsto).
Akcije koje nisu osetile pozitivne pomake na našoj berzi predvodile su hartije Dijamanta koje su skliznule 20 procenata, strmoglavi pad imale su još i akcije Radijatora (-20 odsto). Dok su uz nešto veće obime pojeftinile još akcije Simpa (-17,72 odsto), Dunav osiguranja (-13,63 procenata) i Telefonije (-11,56 odsto).



Komentar sponzorira:

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
MFGlobal.ba 18.11. 3,75 -0,09%
Hypo BH Equity 18.11. 6,34 -0,94%
Eurohaus Balanced 18.11. 8,66 -0,48%
Nimako Trend 18.11. 66,07 -0,77%
Kristal Kapital 18.11. 66,84 -0,71%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH

Da, posljedice očekujem uskoro

Da, posljedice se već osjete

Ne, ta kretanja nas neće pogoditi