Mi se nalazimo na ovom putu CEFTA integracije koju smo prihvatili. Sada je došlo vrijeme kada ćemo morati shvatiti činjenicu da je prošlo doba ekonomije zatvorenog tržišta i da vladaju pravila ekonomije otvorenog tržišta sa njenom okrutnom tržišnom utakmicom.
Sasvim je sigurno da dobar dio problema u kojem su se našli domaći proizvođači piva predstavlja činjenica da država nije napravila dobre instrumente, mjere zaštite i podsticaja i na taj način dovela u težak položaj domaće proizvođače.
Često se radi o domaćim kompanijama koje su u svom razvoju, ekonomskom i tržišnom, u nekom zastoju i nisu u stanju da se uključe u tržišnu utakmicu.
Mi znamo da se u BiH pivo uvozi, možemo čak reći preko mjere, ali se postavlja pitanje zašto mi ne izvozimo pivo, te veoma jasno treba napraviti odgovor i plan, nakon čega treba odrediti pravac u kojem treba ići.
Moram da naglasim da je ovo vrijeme velikih kompanija koje dolaze na naše tržište, s posebnim naglaskom na pivare iz okruženja, koje veoma prodorno traže svoju poziciju na tržištu kod nas.
Rješenja se moraju tražiti na drugoj strani, a ne u nekim zabranama i tržišnim barijerama. Vrijeme je da naši proizvođači pronađu načine i instrumente, da se izbore i pronađu svoje mjesto na tržištu.
SASE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
BLSE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
| Fond | Dat. | Vrijed. | Prom. |
| OIF Ilirika Global | 02.02. | 2,33 | 0,33% |
| Hypo BH Equity | 31.01. | 4,92 | -0,26% |
| Eurohaus Balanced | 02.02. | 6,88 | -0,19% |
| Ilirika Moj fond | 02.02. | 8,60 | 0,12% |
| Ilirika JI Evropa | 02.02. | 258,94 | 0,77% |
| Kristal Kapital | 11.05. | 77,80 | -0,08% |
| Advantis Diamond | 11.05. | 112,18 | -0,33% |
| Mikrofin Plus | 11.05. | 127,41 | -0,27% |
*Sve vrijednosti u KM.
| Simbol | Jedinica | Vrijednost* |
| {ca} | {cud} | {cdmd} |
*Sve vrijednosti u KM.
Vjerujete li da će vlasti poduzeti odgovarajuće mjere u cilju zaustavljanja talasa poskupljenja proizvoda i usluga u BiH?