Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Ekonomija

Na autoputu od Banjaluke do Gradiške dvije putarine

Objavljeno: 07.02.2012.
Izvor: Nezavisne novine

Biće kartice na kojima će pisati gdje je vozilo ušlo tako da će onaj ko je ušao u Gradišci dva puta skuplje plaćati nego onaj što je ušao u Aleksandrovcu - objasnio je direktor JP 'Autoputevi RS'

Naplata putarine na autoputu Banjaluka - Gradiška još nije počela, a najvjerovatnije je da će od ljeta vozači na ovoj dionici plaćati dvije putarine na dvije različite lokacije.

Naime, prva naplatna rampa, koja je već napravljena kod tržnog centra "Robot", je u nadležnosti JP "Putevi RS", koji žele da naplaćuju putarinu za "brzu cestu" od Prijedorske petlje do Klašnica i obrnuto.

Druga naplatna kućica, koja je projektom planirana da se pravi između dva tunela na autoputu biće u nadležnosti JP "Autoputevi RS", koji, takođe, žele da naplaćuju putarinu za dionicu od Klašnica do Gradiške i obrnuto.

Dušan Topić, direktor JP "Autoputevi RS", i Nedeljko Knežević, direktor JP "Putevi RS", potvrdili su nam da su u toku pregovori između ova dva preduzeća o tome kako će to biti regulisano, ali naglašavaju da su sve opcije otvorene.

"Ništa još nije riješeno i u toku su pregovori sa JP "Autoputevi RS". Toliko sada mogu da kažem", kratko je prokomentarisao Knežević.

Prema riječima direktora "Autoputeva RS", postoje tri opcije. Prva je da se kompletna putarina i za brzu cestu i za autoput naplaćuje na naplatnoj kućici kod TC "Robot", te da se po evidenciji vozila dijeli raspodjela novca. Druga opcija je da se naplaćuje i na jednoj i na drugoj naplatnoj kućici, odnosno da se kod "Robota" naplaćuje putarina za korištenje brze ceste, a da se na naplatnoj kućici između dva tunela naplaćuje putarina za autoput. Treća opcija je da se sve to vrši na naplatnoj kućici između dva tunela i da se po, ne baš preciznoj evidenciji, odnosno po broju vozila koja koriste određenu dionici vrši raspodjela novca.

"Naplatna kućica između dva tunela planirana je i prije nego štu su `Putevi RS` počeli da prave svoju naplatnu kućicu. Sada to treba da usaglasimo i da vidimo kako će to sve ići", kazao je Topić.

Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza RS, istakao je da zajednička naplata putarine neće imati njegovu saglasnost.

"To su dva odvojena sistema i dva pravna subjekta. Svaki mora da ubire svoje prihode i odgovara za izvor prihoda kao i za svoje troškove", kazao je Čubrilović.

On je naglasio da JP "Autoputevi RS" nemaju ništa s naplatnom kućicom koju je napravilo preduzeće "Putevi RS", te da će naplatna kućica između dva tunela biti izrađena po svim standardima.

Topić ističe da će jedna od pomenutih solucija biti samo u prvoj fazi, odnosno dok se putarina na autoputu Banjaluka - Gradiška bude naplaćivala po jedinstvenoj cijeni, bez obzira gdje je vozilo ušlo na autoput.

"Kada bude završen kompletan autoput, odnosno dok ne bude izgrađen most na Savi, biće otvoreni sistem. Kada završimo autoput, ići će se na zatvoreni sistem i naplatne kućice biće na prilazima u Gradišci, Topoli, Aleksandrovcu i Klašnicama. Biće kartice na kojima će pisati gdje je vozilo ušlo tako da će onaj ko je ušao u Gradišci dva puta skuplje plaćati nego onaj što je ušao u Aleksandrovcu", objasnio je Topić i dodao da će do tada važiti otvoreni sistem da kroz istu kapiju prolaze svi te da će doći do nekakve prosječne cijene.

Nezvanično saznajemo da je početna cijena u pregovorima o naplati putarine za dionicu Banjaluka - Gradiška dvije marke, ali da su moguće korekcije plus ili minus 0,5 KM.

Takođe, u kasnijoj fazi postoji mogućnost i osnivanja zajedničkog preduzeća, čija nadležnost će biti isključivo naplata putarina.

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
OIF Ilirika Global 20.05. 2,28 -0,52%
Hypo BH Equity 18.05. 4,90 -0,13%
Eurohaus Balanced 20.05. 6,75 -0,01%
Ilirika Moj fond 20.05. 8,53 -0,40%
Ilirika JI Evropa 20.05. 233,61 -1,15%
Kristal Kapital 11.05. 77,80 -0,08%
Advantis Diamond 11.05. 112,18 -0,33%
Mikrofin Plus 11.05. 127,41 -0,27%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Vjerujete li da će vlasti poduzeti odgovarajuće mjere u cilju zaustavljanja talasa poskupljenja proizvoda i usluga u BiH?

Da, mjere će biti realizirane i trend poskupljenja će biti zaustavljen

Da, ali najavljene mjere neće obuzdati divljanje cijena

Ne, nadležni neće ništa poduzeti da zaštite potrošače

Ne znam


 

Facebook