Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Ekonomija

Ratarima podsticaji za jesenju sjetvu

Objavljeno: 22.11.2007. u 13:36
Izvor: Nezavisne novine

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS odobrilo je poljoprivrednim proizvođačima za jesenju sjetvu podsticaje od 150 KM po hektaru za sjetvu strnih žita i 70 KM za uljanu repicu.

Foto: Arhiva

U Ministarstvu navode da je ove godine procedura za dobijanje podsticaja pojednostavljena, a sprovodi se kao jedna od mjera za ublažavanje posljedica suše koja je "poharala" njive RS tokom ljeta, te kao način da se domaći proizvođači podstaknu na što veću proizvodnju hljebnog i ostalih strnih žita.

"Pravo na podsticaj imaju ratari koji su u jesenjoj sjetvi zasijali jedan ili više hektara obradivih površina strnim žitima, odnosno uljanom repicom, a novac će im biti isplaćen direktno na tekuće ili žiro račune", rekli su u Ministarstvu.

Ratari koji žele da ostvare pravo na podsticaj treba da popune obrazac pod nazivom izjave za jesenju sjetvu, ovjere ga u mjesnoj kancelariji, a potom predaju nadležnom organu u svojoj opštini. U većini opština obrasci će se primati do 1. decembra, a neke od njih su odlučile dodatno olakšati proceduru, te će popunjene i ovjerene izjave preuzimati iz mjesnih kancelarija.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, ocijenio je ovakav postupak resornog ministarstva i Vlade RS kao izuzetno pozitivan.

"Ovo je jedna od mjera koja je svakako obradovala poljoprivrednike u RS, naročito zato što je uveliko olakšana procedura. Više ne morate izgubiti po nekoliko dana da nabavite raznu dokumentaciju, kao što su račun o kupljenom sjemenu i drugom poljoprivrednom repromaterijalu, posjedovni list i druge dokumente, koji su vam do sada bili potrebni", rekao je Usorac.

Dodao je da su poljoprivrednici planirali da u jesenjoj sjetvi zasiju oko 100.000 hektara oranica i to pšenicom, raži, zobi, tritikalom i ječmom, a mali broj njih se odlučio za sjetvu uljane repice.

Vaši komentari
Komentiranje je jedna od privilegija registriranih korisnika. Registrirajte se ili prijavite.

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
MFGlobal.ba 02.12. 3,39 -2,87%
Hypo BH Equity 02.12. 6,06 -1,21%
Eurohaus Balanced 02.12. 8,60 -1,03%
Nimako Trend 02.12. 62,16 -0,66%
Kristal Kapital 02.12. 63,56 -0,44%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH

Da, posljedice očekujem uskoro

Da, posljedice se već osjete

Ne, ta kretanja nas neće pogoditi