Vlada Italije je odobrila prodaju praktično bankrotirale italijanske zrakoplovne kompanije "Alitalia" konzorcijumu italijanskih investitora CAI, pošto je ovaj povećao svoju prvobitnu ponudu od milijardu eura za još 52 miliona.
Time se otvara put oživljavanju tog avioprevoznika poslije dvogodišnje potrage za kupcem, prenijele su agencije.
CAI će, na osnovu novog sporazuma, platiti 1,052 milijarde eura za "Alitaliju", uključujući dio duga aviokompanije od 625 miliona eura.
Uprava koja nadgleda bankrotstvo "Alitalije" još mora formalno da odobri prodaju, ali je već najavila da će to učiniti, prenio je BBC.
Italijanski avioprevoznik je objavio bankrot u avgustu uslijed visokih troškova poslovanja, štrajkova, skoka cijena nafte i političkih nesuglasica.
Prije nedelju dana, Evropska komisija je naložila "Alitaliji" da vrati zajam od 300 miliona eura italijanskoj vladi koji je, po ocjeni izvešnog tijela Evropske unije, protivurečan propisima EU o slobodnoj konkurenciji.
Sledeći korak je, posije odobrenja, izbor stranog partnera s manjinskim udjelom. Među glavne pretendente spadaju francusko-holandska kompanija "Air France", koja je već ranije pokušavala da kupi "Alitaliju", i njemačka "Lufthansa".
Proces restrukturisanja "Alitalije", čiji ukupan dug dostiže 2,3 milijarde eura, odvija se u sjenci štrajkova dijela sindikata, koji protestuju protiv uvođenja opšteg sporazuma o radu za sve kategorije zaposlenih u kompaniji. "Alitalia" je zbog tog višsedmičnog štrajka, koji je kompaniju već koštao oko 35 miliona eura, prinuđena da svakodnevno otkazuje po 100 letova iz Rima i Milana.
Nacionalno udruženje civilne avijacije je zbog tih otkazivanja naložilo kompaniji da plati kaznu od 255.000 eura, ali je pitanje ko će taj novac isplatiti u trenutku predaje "Alitalije" u druge ruke, kao i ko će vratiti kredit od 300 miliona eura koji je kompanija dobila od italijanske vlade.
Vlada je potvrdila da će nova "Alitalia" zadržati status nacionalne aviokompanije i da bi trebalo da počne da funkcioniše od 1. decembra.
SASE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
BLSE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
| Fond | Dat. | Vrijed. | Prom. |
| MFGlobal.ba | 07.01. | 3,32 | 0,63% |
| Hypo BH Equity | 07.01. | 5,94 | 1,29% |
| Eurohaus Balanced | 07.01. | 8,53 | 0,04% |
| Nimako Trend | 16.12. | 62,00 | -0,89% |
| Kristal Kapital | 30.12. | 64,11 | 1,20% |
*Sve vrijednosti u KM.
| Simbol | Jedinica | Vrijednost* |
| {ca} | {cud} | {cdmd} |
*Sve vrijednosti u KM.
Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH