Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Kompanije

Elektroprivreda BiH od 2009. godine kao složena ugovorna kompanija

Objavljeno: 03.10.2008. u 12:53
Izvor: Nezavisne novine

Elektroprivreda BiH bi od početka naredne godine mogla poslovati kao složena ugovorna kompanija podijeljena po djelatnostima, najavljuje ministar energetike FBiH Vahid Hećo.

Foto: Arhiva

On podsjeća da ovakvu strukturu predviđa Akcioni plan za restrukturiranje elektroenergetskog sektora u FBiH, koji je trebalo da bude proveden do početka ove godine.

„Akcioni plan ćemo morati izmijeniti jer ne definiše ko obezbjeđuje i koliko novca za svaku fazu prestrukturiranja. Za reorganizaciju EP BiH je najveći problem zakon o sanaciji rudnika, jer tek poslije pripajanja rudnika možemo dalje nastaviti razdvajanje po djelatnostima“, kaže Hećo.

Pojašnjava da bi nakon pripajanja rudnika Elektroprivreda BiH trebalo da bude razdvojena na proizvodnju, snabdijevanje i trgovinu, u skladu sa zahtjevima međunarodnih standarda. Da je zakon o sanaciji rudnika ključ ovog procesa potvrdio je i Mirza Kušljugić, predsjednik Odbora za energetiku u Parlamentu FBiH.

„Dugovi rudnika moraju biti sanirani prije pripajanja jer bi bez toga, a sa sadašnjim dugovima, sasvim blokirali i uništili EP BiH“, kaže on. Kušljugić izražava bojazan zbog odugovlačenja usvajanja ovog zakona, jer je iz Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH najavljeno da će tražiti zaustavljanje zakona o sanaciji rudnika koji predviđa da narednih pet godina iz budžeta FBiH bude izdvojeno 320 miliona KM za ove namjene.

Direktor EP BiH Amer Jerlagić smatra da reorganizacija ovog preduzeća treba da ide u istom pravcu u kojem je svojevremeno išla reorganizacija Elektroprivrede Češke (ČEZ), koja je poslije reorganizacije postala izuzetno profitabilna.



Vaši komentari
Komentiranje je jedna od privilegija registriranih korisnika. Registrirajte se ili prijavite.

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
MFGlobal.ba 01.12. 3,50 -1,40%
Hypo BH Equity 01.12. 6,14 -2,18%
Eurohaus Balanced 01.12. 8,69 -1,62%
Nimako Trend 01.12. 62,57 -0,18%
Kristal Kapital 01.12. 63,84 -0,13%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH

Da, posljedice očekujem uskoro

Da, posljedice se već osjete

Ne, ta kretanja nas neće pogoditi