Od pet kompanija u Bosni i Hercegovini koje se bave proizvodnjom piva, četiri su poslovnu 2007. godinu završile pozitivnim rezultatom poslovanja, dok je samo jedna pivara, i to ona u Banjoj Luci, poslovala s gubitkom, objavio je politički magazin BH Dani.
Najveću dobit na kraju prošle godine ostvarila je Sarajevska pivara, čija je neto dobit na kraju 2007. povećana za 13,4 posto u odnosu na 2006. godinu. Pri tome je Sarajevska pivara ostvarila 8,5 miliona KM čistog profita.
Sarajevska pivara imala je u prošloj godini i znatno povećanje ukupnih prihoda na 81,9 miliona KM, što je svakako utjecalo i na krajnje rezultate poslovanja.
Druga po veličini iz redova "pozitivnih" je Bihaćka pivovara, koja je prošlu godinu završila sa 17,2 miliona KM ukupnih prihoda te s 3,1 milion KM neto dobiti. Ukupna aktiva Bihaćke pivovare na kraju prošle godine iznosila je 44 miliona KM, što praktično znači da je, mjerena po imovini, kompanija iz Bihaća za ravno osam puta manja od Sarajevske pivare, čija je aktiva iznosila 201 milion KM.
Treća pozitivna pivara je Pivara Tuzla, koja je poslovnu 2007. godinu završila sa "skromnih" 26 hiljada KM neto dobiti. Interesantno je da su ukupni godišnji prihodi ove pivare veći od prihoda Bihaćke pivovare i da iznose 18,4 miliona KM te i da je ukupna aktiva tuzlanske kompanije veća od bihaćke za osam miliona KM.
Četvrta pozitivna pivara je, ustvari, punionica u Grudama, koja posluje kao društvo ograničene odgovornosti te stoga nije obavezna, prema našim zakonskim propisima, da objavljuje rezultate o poslovanju.
Pivara Uniline Grude, koja proizvodi licencirano Ožujsko pivo iz susjedne Hrvatske, bila je donedavno u vlasništvu belgijske korporacije InBev (bivši Interbrew), koja je ujedno i vlasnik Zagrebačke pivovare. Belgijanci su, međutim, prodali svojih 59 posto udjela u Unilineu hercegovačkoj porodici Zadro, a InBev je preuzeo prodaju i distribuciju piva u BiH kroz svoju filijalu.
Jedina pivara u Bosni i Hercegovini koja je poslovala s gubitkom je Banjalučka pivara. Ova kompanija je 2007. godinu završila s 13 miliona KM gubitaka, uz ukupne prihode od 19,2 miliona KM i aktivu od 67 miliona KM. Inače, Banjalučka pivara je po instaliranim kapacitetima najveća u Bosni i Hercegovini, ali je, prema riječima direktora ove kompanije, "uguši" nekontrolirani uvoz u našu zemlju, ne lokalna konkurencija.
Što se tiče vlasničke strukture u bh. pivarama, i tu je situacija prilično jasna. Vlasnik Sarajevske i Tuzlanske pivare je Hilmo Selimović, iako se to zapravo u tuzlanskoj kompaniji ne vidi "baš najjasnije". Naime, Hilmo Selimović u Sarajevskoj pivari kontrolira ukupno 69,1 posto dionica, a u Pivari Tuzla Sarajevska pivara ima "tek" 18,8 posto dionica. Međutim, IF Naprijed Sarajevo, kojeg kontrolira Sarajevska pivara, ima dodatnih 11,1 posto te Nova Ljubljanska banka, koja je na sličan način sudjelovala sa Sarajevskom pivarom u preuzimanju Klasa, kontrolira dodatnih 19,3 posto dionica.
U slučaju Bihaćke pivovare većinski dioničar je aktuelni direktor Adem Ibrahimpašić, koji posjeduje 43,8 posto dionica kompanije, dok preostalo kontroliraju ovdašnji investicioni fondovi.
Većinski vlasnik Banjalučke pivare je britanski Altima Global Special Situations Fund, koji posjeduje 39,3 posto dionica, te Altima UK Value Investments Limited s 26 posto i Hypo Alpe Adria banka Banja Luka s dodatnih šest posto dionica, ali na skrbničkom računu.
SASE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
BLSE promet {mttd} KM
Na dan {mtd}
| Fond | Dat. | Vrijed. | Prom. |
| MFGlobal.ba | 02.07. | 5,21 | 0,82% |
| Hypo BH Equity | 02.07. | 7,67 | 0,01% |
| Eurohaus Balanced | 02.07. | 9,56 | -0,03% |
| Nimako Trend | 02.07. | 91,80 | -0,28% |
| Kristal Kapital | 02.07. | 90,57 | -0,25% |
*Sve vrijednosti u KM.
| Simbol | Jedinica | Vrijednost* |
| {ca} | {cud} | {cdmd} |
*Sve vrijednosti u KM.
Kako komentirate stanje tržišta nakon zadnjih usvojenih reformi?