Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Kompanije

U "Krivaji" željno iščekuju pismenu ponudu "Ikee"

Objavljeno: 10.01.2008. u 10:16
Izvor: Avaz

Posla bi bilo i za više od trenutno 2.000 zaposlenih, kaže Prijić - Tender o prodaji "Krivajinih" dijelova privremeno obustavljen.

Krivaja\
Krivaja": Bolja varijanta za sve
Foto: Arhiva

Informacija da su predstavnici najvećeg svjetskog proizvođača namještaja "Ikee" iz Švedske zainteresovani za "joint venture" udruživanje sa zavidovićkom "Krivajom", u ovoj kompaniji primljena je s oprezom, ali i nadom da se na najuspješniji mogući način riješi dugogodišnja kriza.

- Sačekat ćemo pismo namjere i konkretne pokazatelje, a onda i pregovore. To bi i za nas i za državu bilo najbolje rješenje, jer su i Šveđani prepoznali kvalitet, bez obzira na probleme "Krivaje". U izvoz je išlo 70 posto naše proizvodnje, prosječne vrijednosti do 50 miliona maraka - kaže Nurija Prijić, v.d. direktora "Krivaje".



Jedina sačuvana

On ističe da je "Krivaja" jedina preostala drvna industrija sačuvana u kompletnom obliku, a da je prodaja cjeline bolja od prodaje dijelova. Za "Furnirnicu" su bile pristigle tri, dok je za "Namještaj IV", "Energetiku i održavanje" i "Parketaru" stigla po jedna ponuda.

Prijavili su se zavidovićka kompanija "Ferimpex" (za sve četiri cjeline), te kompanije ŠG "Gorje" iz susjednog Žepča, kao i ortačke grupe koju čine kompanije "Metalmont" iz Italije, te "Đuzel drvo" i "Makro drvo" iz Žepča. Upravo "Ferimpex" se pojavljuje kao strateški partner "Ikee" u novoj kombinaciji.

Nije bilo ponuda za "Tvornicu stolica", "Namještaj 5", "Pilanu", te "Namještaj 1 sa Energetikom 2". Ostali dijelovi "Krivaje", koji ne pripadaju drvnoj industriji, poput projektovanja, metalne industrije, proizvodnje montažnih kuća i instalacija, već su prodani u maloj privatizaciji i putem tendera.

Prema mišljenju Prijića, realno je da u "Krivaji", ako bude radila punim kapacitetom, bude zaposleno 500 do 1.000 radnika više od postojećeg broja, jer oni sad održavaju proizvodnju, a ne rade ni izbliza planiranim kapacitetom.



Sindikat prezadovoljan

Zvuči predobro da bi bilo istinito, prva je reakcija Vehbije Aličića, predsjednika sindikata "Krivaje", nakon što je od novinara "Dnevnog avaza" saznao za detalje ponude švedske kompanije.

Prethodno, sindikatu je samo naznačeno "da postoji druga mogućnost najavljena od poznatog stranog partnera".

- Posljednjeg dana decembra obaviješteni smo da su formalno ispravne pojedinačne ponude za četiri pogona, ali da ni u jednom nije riješeno pitanje radnika i potraživanja. Prodajom dijelova riješio bi se problem 1.030 radnika, a ponudom "Ikee" bilo bi zbrinuto svih 2.000 radnika - kaže Aličić.

Prema njegovim riječima, "Ikea" je ozbiljan partner i to je pokazala time što su njeni predstavnici već u prvom kontaktu govorili o plaćama i potraživanjima radnika.

- Oni su ponudili "plaću na plaću", mi smo ranije imali drugi stav, ali sigurno ćemo se dogovoriti. Jedno je sigurno, nećemo dozvoliti ulazak partneru koji ne bude unaprijed s državom riješio ko će radnicima platiti zarađeno. Željno očekujemo naredne vijesti, spremni za kompromis s ozbiljnim partnerima - kaže Aličić.



Vrijednost kombinata

Procijenjena knjigovodstvena vrijednost kombinata "Krivaja" iznosi 196 miliona maraka, ali je njegova stvarna vrijednost znatno manja. Između ostalog, ima i tridesetak miliona KM presuđenih utuživanja radnika u vezi s kolektivnim ugovorima. Drugih većih dugovanja prema potražiocima "Krivaja" gotovo da i nema.



Kompanija s pogonima u 44 države

"Ikea" danas ima oko 105.000 radnika u 44 države, bavi se proizvodnjom namještaja i tekstila, a svoje proizvode, oko 9.500 različitih artikala, plasira u  237 robnih kuća u 34 države svijeta.

Ta kompanija lani je ostvarila promet od 17,3 milijarde eura, a kroz njene robne kuće prošlo je oko 450 miliona posjetilaca.

Vaši komentari
Komentiranje je jedna od privilegija registriranih korisnika. Registrirajte se ili prijavite.

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
MFGlobal.ba 20.11. 3,64 -2,27%
Hypo BH Equity 20.11. 6,24 -1,27%
Eurohaus Balanced 20.11. 8,64 -0,50%
Nimako Trend 19.11. 64,49 -2,39%
Kristal Kapital 19.11. 66,31 -0,79%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH

Da, posljedice očekujem uskoro

Da, posljedice se već osjete

Ne, ta kretanja nas neće pogoditi