Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Politika

Čelnik VTK BiH uputio pismo UIO

Objavljeno: 07.02.2008. u 12:50
Izvor: Oslobođenje

Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Milan Lovrić jučer je, u ime članica Komore, uputio zahtjev pre­dsjedavajućem Upravnog odbora Peteru Nichollu i direktoru Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Kemalu Čauševiću da Uprava izvrši svoju zakonsku obavezu, odnosno da poreskim obveznicima izvrši povrat poreza na dodatnu vrijednost (PDV).

Foto: Arhiva

- Aktualni prekid vršenja ove obveze doveo je do velikih problema u poslovanju brojnih naših kompanija, među kojima su najviše pogođeni najveći izvoznici, čija se potraživanja po ovom osnovu svakodnevno povećavaju i ozbiljno ug­ro­žavaju njihovu likvidnost, navodi se, između ostalog, u Lovrićevom zahtjevu.

Ovakav odnos UIO, kako se navodi, negativno utiče i na sve aktuelne i potencijalne investitore i bitno pogoršava ukupne uvjete poslovanja na tržištu BiH.

S obzirom na kontinuirani porast prihoda od PDV-a i rigorozne sankcije za svako eventualno kašnjenje poreskih obveznika u ispunjavanju obaveza po ovom osnovu, nedopustivo je onemogućavanje ob­veznika ko­ji obaveze redovito ispunjavaju da ostvare svoja osnovna zakonska prava.

"Obratili smo se UIO jer su to prevashodno od nas zatražile članice Komore.

Riječ je o kompanijama velikim izvoznicama, kao što su npr. Aluminij, Balkal i dr., koje redovno ostvaruju višak izlaznog u odnosu na ulazni PDV", rekao je za Oslobođenje projekt menadžer u sektoru za makroekonomski sistem VTK­BiH Igor Gavran.

On je pojasnio kako se Komori posljednjih dana javljaju prvenstveno bh. izvoznici kojima je neizvršenje povrata PDV-a počelo uticati na likvidnost u tolikoj mjeri da su prinuđeni na kreditna zaduživanja kod banaka kako bi nadoknadili manjak novca.

Iz Komore posebno skreću pa­žnju na segment ambijenta za ulaganje, koji ovakvim odnosom UIO negativno utiče na sve aktuelne i potencijalne investitore.
 



Vaši komentari
Komentiranje je jedna od privilegija registriranih korisnika. Registrirajte se ili prijavite.

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
MFGlobal.ba 04.09. 4,44 1,23%
Hypo BH Equity 04.09. 6,99 0,30%
Eurohaus Balanced 04.09. 9,10 0,81%
Nimako Trend 04.09. 83,61 -0,48%
Kristal Kapital 04.09. 82,75 -0,80%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Kako komentirate stanje tržišta nakon zadnjih usvojenih reformi?

Promjene na bolje se već osjete!

Stanje na tržištu je bez promjene

Promjene se osjete, no na gore

Bez privatizacije nema promjena!