Registrirajte se ili se prijavite na portal.
Region

“Fiat” ulaže u “Zastavu”

Objavljeno: 18.08.2008. u 15:27
Izvor: capital.ba

Pregovori sa italijanskom firmom “Fiat” o ulaganju u kragujevačku “Zastavu” ušli su u završnu fazu, izjavio je član radne grupe za pregovore Nebojša Zdravković.

Foto: Arhiva

Govoreći o sporazumu, Zdravković je za beogradske medije rekao da je preostalo još da se preciziraju neki tehnički detalji ugovora, čije potpisivanje očekuju u septembru, u prisustvu najviših državnih zvaničnika Italije i Srbije.

On je rekao da će Kragujevac postati centar automobilske industrije u ovom dijelu Balkana i jugoistočne Evrope, te da će u ugovoru na 200 strana biti precizirani svi detalji koji se odnose na infrastrukturu i ulaganje države i “Fiata”.

Prema njegovim riječima, potrebna je izgradnja nove energane i gasne mreže, i da “Fiat” želi po najvišim svetskim standardima u Kragujevcu da sagradi fabriku kapaciteta 300.000 vozila godišnje.

Zdravković, koji je i zamjenik gradonačelnika Kragujevca smatra da je potrebno što prije ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU u Skupštini Srbije da bi bilo omogućeno korišćenje pretpristupnih fondova EU i realizacija projekata i dodao da očekuje da će to biti učinjeno tokom septembra.

“Ukupna investicija sa prvobitnih 700 miliona evra povećana je na milijardu i sto miliona evra, od čega će ulaganje države da bude trista miliona evra”, naveo je Zdravković.

On je naveo da “Fiat” planira da do kraja 2009. godine lansira novi model “A klase” u seriji od 200 000 automobila godišnje, a iduće godine i novi model “B klase” u seriji od 100 000.

Zdravković je napomenuo da će proizvodnja domaćih modela automobila “juga” i “floride” prestati najkasnije do kraja godine, vjerovatno do 1. oktobra ili malo kasnije jer “moraju da se izmjeste mašine”, ali će biti nastavljena proizvodnja “Zastave 10″, čija prodaja dobro ide.



Vaši komentari
Komentiranje je jedna od privilegija registriranih korisnika. Registrirajte se ili prijavite.

SASE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

BLSE promet {mttd} KM

Na dan {mtd}

Simbol Vrijednost Promjena Graf
{is} {ivdd} {ivrd}% Graf
Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Cijena* % Promet* Graf
{ss} {stdd} {strd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Simbol Dionice Promet* Graf
{ss} {stvd} {sttd} Graf

*Sve vrijednosti u KM.

Otvoreni fondovi
Fond Dat. Vrijed. Prom.
MFGlobal.ba 06.01. 3,30 1,04%
Hypo BH Equity 06.01. 5,86 0,41%
Eurohaus Balanced 06.01. 8,53 0,26%
Nimako Trend 16.12. 62,00 -0,89%
Kristal Kapital 30.12. 64,11 1,20%

*Sve vrijednosti u KM.

CBBH kursna lista valuta
Simbol Jedinica Vrijednost*
{ca} {cud} {cdmd}

*Sve vrijednosti u KM.

Konvertor valuta
Iznosi:  
Anketa

Da li će kriza na Wall Streetu utjecati na tržište kapitala u BiH

Da, posljedice očekujem uskoro

Da, posljedice se već osjete

Ne, ta kretanja nas neće pogoditi